absolwentem Technikum Budowy Silników Lotniczych we Wrocławiu (późniejsze Lotnicze Zakłady Naukowe) w specjalności technik osprzętu płatowca  oraz a Akademię Wychowania Fizycznego ,o kierunku trener lotniczy .

W praktyce i doświadczeniu  zawodowym był okres pracy na stanowisku mechanika osprzętu lotniczego, instruktora spadochronowego, szybowcowego i samolotowego,  młodszego konstruktora Instytutu lotnictwa  czy szefa wyszkolenia w kętrzyńskiej szkole pilotów agrolotnictwa „Agrolot”.

W Zakładzie Usług Agrolotniczych  PZL Warszawa Okęcie,  pełnił obowiązki leadera grup samolotów przebazowywanych z Polski do Afryki i z powrotem , kierownika  baz terenowych w Sudanie i Egipcie czy kierownikiem kontraktu w Iranie. W okresie swojej zawodowej aktywności  realizował zadania pilota , instruktora, szefa pilotów i pilota doświadczalnego  w ZUA, PZL Okęcie  oraz na stanowisku Głównego Inspektora Personelu Lotniczego w GILC.

Ma doświadczenie z pełnienia funkcji dyrektora  działu jakości w „Fischer Air”, pilota samolotów     AN-26 w firmie „Exin” oraz przez kilka lat jako ekspert ULC  w Departamencie Personelu Lotniczego.

  • Jako skoczek i instruktor spadochronowy wykonał ogółem 1200 skoków;
  • Jako pilot szybowcowy i instruktor wylatał ogółem 1200 godzin i uzyskał złotą odznakę szybowcową z 2     diamentami;
  • Jako pilot samolotowy zawodowy i liniowy na 45 typach samolotów wylatał 7800 godzin, w tym w lotach doświadczalnych i próbnych 222 godziny.
  • Nauczył latać Tadka Sznuka, żeby wiedział o czym mówi podczas pokazów lotniczych. „Przypiął też skrzydła” dziesiątkom młodych i starszych pilotów – ten fragment  dopisano na życzenie Tadeusza Sznuka.

W latach 70-tych osiadł na stałe na Mazurach , w Kętrzynie  gdzie  stworzył swój dom rodzinny i zgromadził pamiątki przeżytego w lotnictwie czasu i wielości dowodów uznania czy wysokich państwowych odznaczeń.

W mazurskich pokazach lotniczych pełni (jako wolontariusz) funkcje dyrektora operacji lotniczych . Dzięki  m.in. jego profesjonalizmowi, wielomiesięcznych wysiłków , kreatywności  i poczuciu wyjątkowej odpowiedzialności, „Mazury AirShow” zostały wykreowane na najważniejsze pokazy lotnicze a w międzynarodowym środowisku na wyjątkowy  „Produkt  Regionalny”.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Skomentuj

Ta strona używa wtyczki Aksimet aby redukować spam. Zobacz jak Twoje dane z komentarzy są przetwarzane .